“Evrenin hiçbir köşesinde İyonya kadar doğa güzelliğine sahip bir yer yoktur. Buraları çok, pek çok güzeldir.”

Heredot

Anadolu’nun batısında, dantel kıyılarıyla selamlar Ege ziyaretçilerini. Yemyeşil çam ağaçları, masmavi koylar antik dönemden bugüne uzanan bir dünya mirasının izlerini taşır sessizce. Enfes manzarasıyla nice efsaneye tanıklık eden bu bereketli topraklar, her karışıyla ilham verir. İşte bundandır ki ünlü Tarihçi Heredot’un da dediği gibi “Buraları çok, pek çok güzeldir!”

Kesre

Kesre Köyü, bugünkü adıyla Özdere muhteşem doğasıyla Ege’nin incisi İzmir’in dantel kıyılarından ziyaretçilerini selamlıyor. 7000 yıllık geçmişinde tam 28 ulusa ev sahipliği yapan, incir, zeytin, pamuk, baharat, üzüm, tütün vb. birçok meyve - sebzenin yetiştiği bu bereketli topraklar, antik dönemden günümüze bir kültür mozaiği sunuyor.

İyonya, Lidya, Pers, Bergama, Roma, Bizans, Arap, Selçuk, Ceneviz, Rodos Şövalyeleri, Haçlılar, Aydınoğulları, Helen ve Osmanlı gibi uygarlıklara mesken olan bölge, aynı zamanda tarihe iz bırakan, antik dönemin önemli isimlerine ev sahipliği yapmıştır. Ana Tanrıça Kybele, Tanrıların ve İnsanların Babası Zeus, Avcılık ve Kır Tanrıçası Artemis ve ünlü Tarihçi Heredot bunlardan birkaçıdır.

“Yüce Tapınak” anlamına gelen Kasura kelimesinden türetildiği tahmin edilen Kesri’de Roma döneminde bir Zeus Tapınağı olduğu düşünülmektedir. 1329’da Aydınoğullarının kontrolüne geçen bölge, ilk Türk yerleşim yerlerinden biri olma özelliği taşır. Osmanlı döneminde bir kısmı hanedan üyelerine bir kısmı piyade başılara çiftlik olarak verilen bu topraklar, 15. yüzyıla ait metinlerde adı geçen tek köy yerleşimidir.

Cumhuriyet dönemine geçişle birlikte bugünkü Özdere adını alan bölgede yapılan kazı çalışmaları, bölgenin antik dönemden bu yana en az 7000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koyar. Tarihe meraklı misafirlerimizin civarda ziyaret edebileceği antik döneme ait çok sayıda ören yeri bulunmaktadır.

Notion Antik Kenti

Club Beyy Resort Hotel’e 10 km mesafede bulunan Notion, antik bir liman kentidir. Günümüzde kale olarak bilinen Akropol’ün etrafında 4 km uzunluğunda yükselen sur, Helen döneminde inşa edilmiş, Roma döneminde onarılmıştır. Bizans döneminde ise piskoposluk merkezi olarak hizmet verdiği bilinmektedir.

MÖ III. yüzyıl itibariyle kendisi gibi Attika-Delos Deniz Birliği üyesi olan Kolophon ile ortak vatandaşlık anlaşması yaparak politik hayatına devam etmiştir. Tarih boyunca Pergamon ve Suriye Krallıklarının yönetimine geçmiştir.

Klaros

Club Beyy Resort Hotel’e 13 km uzaklığında bulunan Klaros, Kahin Tanrı Apollon’un Anadolu’daki iki önemli kehanet merkezinden biridir. Bölge, MS 4. yüzyılda Hristiyanlığın yayılmasıyla terk edilmiştir. Klaros’ta en eski kalıntıların Geometrik döneme ait olduğu bilinmektedir.

Döneminde kutsal olarak bilinen bölgede Helen dönemine ait Apollon Tapınağı ve Sunağı, Roma dönemine ait Artemis Tapınağı ve Sunağı, Propylon ve çeşitli onur anıtlarını ziyaret edebilirsiniz.

Kolophon Antik Kenti

Kolophon Antik Kenti, 12 İyon şehrinden biri, deniz kenarında bulunmayan tek İyon yerleşimi yeridir. Güçlü bir donanması olmasına rağmen tarih boyunca Lidya, Pers ve Makedonya birliklerinin himayesine giren kent, MÖ 302’de lağvedilmiştir.

Karacadağ Terk Edilmiş Köy

Doğayla baş başa kalmayı ve treking yapmayı seven misafirlerimiz için Karacadağ terk edilmiş köy, keyifli bir rota sunuyor. 1950’lerde şehir merkezine göçün başlamasıyla birlikte terk edilen köyde, yığma taş duvarlı evler ve harika bir manzara ziyaretçileri karşılıyor. Zümrüt renkli yemyeşil çayırların içinden, dereleri aşarak ulaşabileceğiniz bu rotayı, gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Gebekirse Gölü Milli Parkı

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Zeytinköy sınırları içerisinde yer alan Gebekirse Gölü Milli Parkı, Club Beyy Resort Hotel’e 28 km mesafededir. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken park, kuş ve balık türleri bakımından zengin bir habitat sunar. Dilerseniz gölün çevresinde kuş sesleri eşliğinde, doğa ile iç içe bir yürüyüş yapabilir dilerseniz kuş gözlem alanından farklı kuş türlerini inceleyebilirsiniz.

Selçuk

İzmir’in 80 km güneyinde, Club Beyy Resort Hotel’e yalnızca 30 km mesafede bulunan Selçuk, tarihi M.Ö. 10. yüzyıla kadar uzanan, dünyanın en önemli tarih ve kültür merkezlerinden biridir.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti, günümüze kadar hayatta kalmayı başarmış metropol, görkemli anıt ve tapınaklardan anlaşılacağı üzere dönemin yalnızca önemli bir ticaret merkezi değil, aynı zamanda önemli bir din ve ibadet merkezidir. 

Efes’in ardından Bizans dönemine ait olduğu bilinen Meryem Ana Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1800’lü yıllardan bu yana yaşadığı rivayet edilen evde Meryem Ana’nın son nefesini verdiği rivayet edilir. 

Efes Arkeoloji Müzesi’nde mücevher, para, heykel vb. antik döneme ait birçok objeyi yakından inceleyebilirsiniz. Ardından Bizans döneminin en büyük kiliselerinden biri olarak bilinen, Selçuklu egemenliğine geçtikten sonra camiye çevrilen ve kaleye benzer yapısıyla dikkat çeken St. Jean Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ayasuluk Kalesi, İsa Bey Cami, Bizans Su Kemerleri, Yedi Uyurlar Mağarası ve Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Selçuk’ta ziyaret edebileceğiniz önemli diğer noktalardır.  

Malta (Değirmendere) Şelalesi

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Köyü’nde bulunan Malta Şelalesi, Ege’nin saklı cennetlerinden biri olarak bilinir. Tahtalı Barajı’nın hemen üzerinden yer alan şelaleye farklı yürüyüş parkurları üzerinden ulaşabilir ve kendinizi saklı cennetin serin sularına bırakabilirsiniz. 

Şirince

Club Beyy Resort Hotel’e 38 km mesafede bulunan Şirince Köyü, Ege’nin eşsiz doğasına bakan seyir noktaları, taş evlerin ve tarihi konakların arasından yürüyerek gezebileceğiniz rengarenk sokakları, şarapları ve tarihi dokusuyla bölgenin önemli turistik noktalarından biridir. 

Aziz John Baptist Kilisesi, Nesin Matematik Köyü, Şirince Şarap Mahzenleri, Tiyatro Medresesi, Şirince Taş Mektep, Hodri Meydan Kulesi ve Aziz Dimitros Kilisesi bölgenin bilinen yapıları arasındadır. 

Seferihisar

MÖ 2000 yıllarında Giritliler tarafından kurulduğu bilinen Seferihisar, İyonya’nın 12 kentinden biridir. Antik dönemde Teos adıyla bilinir. Sırasıyla Lidya, Pers, Yunan, Sparta, Pergamon Krallığı, Roma, Bizans, Aydınoğlu Beyliği ve Osmanlı hakimiyetine giren bölgede her biri döneme ait önemli kalıntılar bugün hala varlığını sürdürmektedir. 

Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi, Beyler Köyü Su Kemeri, Lebedos Antik Kenti, Dionysos Tapınağı, Ulu Camii ve Kültür Müzesi bunlardan birkaçıdır.

Keçi Kalesi

Keçi Kalesi, Alaman Dağı’nın zirvesinde tüm ihtişamıyla şehri selamlıyor. İnşa tarihi bilinmese de MÖ 300 yıllarında yapıldığı ve antik dönemde gözetleme merkezi olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. 

Keçi Kalesi, trekking yapmayı seven ziyaretçilerimizin güzel kareler yakalayabileceği keyifli bir rota sunuyor. 

Metropolis Antik Kenti

İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan ve Club Beyy Resort Hotel’e 44 km mesafede bulunan Metropolis Antik Kenti, 5000 yıl önce kurulmuştur. Yunanca “Ana Tanrıça Kenti” anlamına gelen Metropolis’te kazılar sonucu çok sayıda Ana Tanrıça (Kybele) figürünün yer aldığı heykelcikler ve sikkelere rastlanmıştır.

Bölgede yapılan çalışmalar sonucu tiyatro, meclis, tuvalet, hamam, spor alanı, ev gibi alanlar gün yüzüne çıkarılmış ve kentin Erken Tunç dönemi itibariyle yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirlenmiştir.

Belevi Anıt Mezarı

İzmir, Selçuk ilçesine bağlı Belevi beldesinde bulunan, Helen dönemine ait bir anıt mezardır. MÖ 301 yılında Efes Kralı Lysimachus tarafından kendisi için inşa edilmiştir. Ancak savaşta ölen kralın ardından bölgenin yönetiminin Selevkos İmparatorluğu’na geçmesiyle anıt mezara MÖ 261’de İmparator II. Antiochus defnedilmiştir.

+90 232 424 06 73